faq

Co to jest nylon?
Włókno poliamidowe, inaczej poliamid 66 lub 6.6, pierwsze włókno syntetyczne o szerokim zastosowaniu włókienniczym, bardzo wytrzymałe na rozciąganie, ścieranie i odporne na gniecenie. W roku 1927 firma DuPont otworzyła ośrodek badawczy kierowany przez dra Wallace Carothersa, a kierowanemu przez niego zespołowi badawczemu udało się wynaleźć nowe włókno – mocne i elastyczne (Patrz dział historia). W październiku 1938 ochrzczono je n y l o n. Nazwa nylon została wybrana w drodze konkursu spośród ok. 400 propozycji przedstawionych przez pracowników koncernu DuPont. Jedną z propozycji było słowo Duparooh utworzone od zdania „Du Pont pulls a rabbit out of the hat”. Inną, np. norun, odrzucono ponieważ mogłaby się źle kojarzyć (nie biegaj), nuron jako zbyt medyczną w brzmieniu, new nulon bo jest zbyt rozwlekła. Były również propozycje bardzo bliskie przyjętej propozycji np. nulon czy nilon. Po wojnie tłumaczono ją jako akronim od słów New York London, co jednak nie jest zgodne z prawdą. Jeszcze bardziej opacznie odczytali ją japończycy uznając za akronim zdania Now, Yoo Loose Old Nipponese.

Co to są oryginalne nylony?
Moim zdaniem są to pończochy wykonane w całości z oryginalnego włókna firmy DuPont, na maszynach amerykańskiej firmy Reading Machinery Company, poddane formowaniu termicznemu oraz najczęściej procesowi lanolizacji.

Czy produkuje się jeszcze oryginalne nylony?
Nie. Produkcja dokładnie identycznych pończoch nylonowych jest niemożliwa, gdyż DuPont nie wytwarza obecnie tej odmiany przędzy nylonowej opartej o Polamid-66. W mroku dziejów zaginęła także część procesu lanolizacji, decydującego o gładkości pończoch. Jednakże, ze względu na ogromne zainteresowanie rynku podejmowane są próby wznowienia produkcji pończoch, zdołano m.in. uruchomić kilka maszyn firmy Reading Machinery Company.

Co powinnam wiedzieć o oryginalnych – „wiekowych” – nylonach?
Proszę pamiętać, że towar jest zabytkowy. Same pończochy mają od 30 do nawet 60 lat, są w idealnym stanie, ale ząb czasu zaatakował tekturę. Część par jest wiec w nieco sfatygowanych opakowaniach, część zaś oryginalne była sprzedawana w opakowaniach papierowych.
Zdecydowana większość pończoch jest stosunkowo krótka, ale pamiętajcie, że wtedy nie było jeszcze mini! Należy się więc liczyć z dłuższymi spódnicami (ale czy to jest jakiś problem???).
Rozmiar 8/5-9 to naprawdę góra 160 cm wzrostu (a moim zdaniem 155cm).
Jeżeli macie około 165m cm wzrostu szukajcie co najmniej 10, najlepiej z oznaczeniem M.

Które współczesne pończochy są podobne do oryginalnych nylonów?
Francuskich firm Cervin i Gerbe. Cervin używa oryginalnych maszyn Reading Machinery Company.

Co to są określenia PlainKnit i Micromesh?
Jest to oznaczenie rodzaj splotu włókna. Pierwotnie pończochy były wykonywane niezwykle efektownym, ale bardzo podatnym na uszkodzenia splotem prostym. Później równolegle produkowano udoskonalony splot kryształkowy – nieco mnie przeźroczysty, ale bardziej odporny na problem „oczek”. Za to micromesch bardzo tajemniczo szeleści…

Co to jest oznaczenie RHT?
Nylony bez szwu, posiadające wzmocnione palce oraz stopy. RHT to właśnie oznaczenie tego wzmocnienia (Reinforced Heel and Toe).

Co to jest lanolizacja?
Obecnie komfort noszenia pończoch zapewnia domieszka do przędzy włókna Lycra (Elastynu). Ta rozciągliwa substancja pozwala na dopasowywanie się pończoch do kształtu nogi. Tymczasem oryginalne nylony były formowane termicznie do damskiej nogi, a ich gładkość najczęściej zapewniała lanolina, substancja naturalna znana obecnie raczej z kosmetyków. Był to proces droższy, ale efekty jest naprawdę wart zobaczenia. Co ciekawe obecnie nie da się stosować Lanoliny do włókna Lycra – następuje reakcja chemiczna.

Jak poznać oryginalne nylony?
Wbrew pozorom to proste. To nie może być nowe (no chyba, że Cervin). Niezwykła przeźroczystość na zdjęciach, obecność wzmocnienia palców i stóp a także oznaczenia RHT, PlainKnit i Micromesh. To są oryginały

Co to są współczesne pończochy 100% nylon (bez wskazania na produkcję na maszynach Reading Machinery Company)?
Mówiąc krótko. Nie te maszyny i nie to włókno. W praktyce oznacza to co najwyżej brak domieszki Lycra, elastyczne (o zgrozo) włókno, a przy tym brzydkie koszmarnie zaciągające się sploty. Oczywiście pończochy nie są poddawane obróbce termicznej – mamy więc jeszcze paskudny kształt. W 9 na 10 przypadków należy takie coś omijać szeroki łukiem (wyjątek dotyczy np. pończoch Wolford). Widać to zresztą po cenie – 20 złotych za 5 par sugeruje jakość produktu.

Czemu te stare nylony są takie drogie?
Bo to antyk! Nieużywana parę nylonów się zdobywa (z trudem), a nie kupuje. Zresztą opis procesu technologicznego uświadamia jak droga jest ich produkcja. Pierwotnie kosztowały w granicach dolara – 40 lat temu!!! Obecnie byłoby to około 10 razy więcej!
To nigdy nie był towar tani. Ale za to jaki….

albertsCzy da się w nylonach chodzić na co dzień?
OCZYWIŚCIE! Musicie tylko zdobyć nieco szerszy pas do pończoch – najlepiej ze wzmocnieniami (są takie na Allegro). Te koronkowe są dobre do sypialni, ale nie do codziennego użytku. Oczywiście nylony wymagają troszkę dłuższych spódniczek, ale za to efekt jest lepszy niż skracanie długości.

Chcesz wiedzieć więcej?
Spytaj. Odwiedź też któryś z serwisów poświęconych nylonom.

Na zdjęciu oryginalne pończochy nylonowe firmy Alberts.