recenzje

 

Zastrzeżenie: Podane w serwisie teksty są wyrazem osobistych poglądów autorów. Jest to wynik ich subiektywnych odczuć, nie mający na celu oceny całości oferty poszczególnych producentów. Wszelkie nazwy handlowe są użyte wyłącznie dla celów informacyjnych.
Egzemplarze do testów wybierane są drogą losową (przypadkowy sklep, przypadkowa para). Jeśli doboru dokonano inaczej jest to oznaczone w treści recenzji.

 

Ten dział jest naszym drobnym eksperymentem. Jak się wydaje w Polsce jeszcze nikt nie pokusił się o recenzowanie poszczególnych wyrobów pończoszniczych, wygląda więc, że najwyższy czas spróbować. Może tą drogą podpowiemy Wam co jest warte uwagi, a co należy omijać szerokim łukiem.

Od razu zaznaczam, że drugim oceniającym jest mój mąż, wydało mi się jednak, że płeć przeciwna jest do tego testu zdecydowanie potrzebna. Nasze uśrednione oceny stanowiły o ostatecznej ocenie danego wyrobu.
Pragnę podkreślić, że dział ten zawiera nasze subiektywne wrażenia, oparte na przypadkowo wybranym egzemplarzu produktu. Nie jest to w żadnym przypadku ocena całości marki, czy oferty danego producenta. Z ocenami tymi można śmiało się nie zgadzać, można dowolnie kwestionować nasze zdanie.

Ponieważ jednak staramy się być obiektywni, przyjęliśmy sztywne, wspólne kryteria oceniania wyrobów. Każdy produkt jest oceniany osobno, w sześciu różnych kategoriach. Ponieważ w naszym odczuciu nie są to kategorie równoważne przyjęliśmy dodatkowo wagi określające ich wpływ na ocenę łączną.

Na ocenę łączną składają się:

1 Ocena jakości opakowania 10%
2 Wrażenie wizulane/przeźroczystość/jakość koloru 30%
3 Wykonanie techniczne (splot) 20%
4 Dotyk/komofort noszenia 20%
5 Podatność na uszkodzenia mechaniczne (zaciąganie)
10%
6 Wrażenie subiektywne (tzw. miodność wyrobu)
10%

 

W każdej z tych kategorii przyznajemy ocenę szkolną (1-6). Po przeliczeniu pojawia się ocena łączna.

Nie jest przypadkiem, że w zestawieniach nie bierzemy pod uwagę składu wyrobu. Musielibyśmy bowiem osobno oceniać wyroby z domieszką Lycry osobno zaś wyroby w 100% z nylonu. Tymczasem w recenzjach chodzi nam o ocenę czy dany produkt jest ładny oraz wart naszych pieniędzy. Kwestia preferowanego rodzaju domieszek zależy od upodobań czytelników.
Wyjaśniamy, że w ocenie pominęliśmy cenę. Tak naprawdę nie wiadomo jak ją bowiem ustalić, najczęściej jest ona zależna ona od sklepu i lokalizacji. Oczywiście piszemy o cenie jaką znaleźliśmy, ale nie przyznajemy za to osobnej oceny. Mamy świadomość, że wyroby średniej klasy mieszczą się z reguły w przedziale cenowym około 10-30PLN dla rajstop i 15-40 PLN dla pończoch. Doświadczenie uczy nas, iż w praktyce najczęściej sprawdza się założenie, że o ile ktoś szuka wyrobu ładniejszego, to raczej nie kieruje się ceną (byle mieściła się w podanych wyżej widełkach), tylko pozostałymi kwestiami.

Jeśli Wam się ten dział spodoba, recenzji będzie przybywać. Możecie również śmiało przysyłać propozycje produktów do oceny przez nasze skromne dwuosobowe jury jak i swoje recenzje i komentarze.
W tym drugim przypadku prosilibyśmy o stosowanie podanych powyżej ocen składowych i wag. Piszcie oczywiście (tak jak i my) o wyrobach dostępnych w Polsce. Gdybyśmy je chcieli recenzować musimy je jakoś zdobyć.

Piszcie na adres:

e.wijas@poczta.fm